Příběh Ondry

Příběh Ondry 1

Příběh chlapce, který navštěvoval naši mateřskou školu a ovlivnil významně naše vzdělávání.

• Těžký start do života

Ondra se narodil předčasně, ve 26.týdnu těhotenství. Vážil 900 gramů a bohužel v tuto chvíli ještě neměl plně vyvinutou mozkovou tkáň a jeho stav byl velmi vážný. Ondra ukázal, že je velký bojovník, ale přesto u něj došlo k poškození mozku. Byla mu diagnostikovaná dětská mozková obrna (DMO). Jde o rané poškození mozku, které se projevuje převážně poruchou hybnosti, ale i poruchou psychomotoriky, intelektu a poruchami vědomí, které se projevuje epileptickými záchvaty. Následkem DMO má Ondra těžké tělesné postižení, pohybuje se lezením a s dopomocí dokáže chodit s chodítkem. Ondra má všechno ještě ztížené tím, že má zbytky zraku. Ten prakticky nepoužívá, vnímá jen světlo, tmu a hrubší obrysy.

• Co má Ondra rád

Ondra miluje hudbu. Rád poslouchá písničky různých žánrů a rád si je potom zpívá. V letě jezdíme na menší hudební festivaly, kde hraje živá hudba. A když někdo vytáhne kytaru u ohně, je nadšený. Ve škole má také nejraději hudební výchovu. Velmi rád jezdí na výlety do přírody, kde poslouchá zvuky ptáků, lesa, vody. Pobyt v přírodě má velmi rád. Ondra rád pomáhá v kuchyni. Umí strouhat rohlíky na strouhanku, strouhá ovoce a zeleninu. Zvládne nakrájet brambory a zeleninu. Velice rád peče, pomáhá míchat, šlehat a hlavně ujídat. Miluje vodu, koupání v bazénu a ve vířivce. Rád maluje prstovými barvami.

• Vzdělávání

Ondra začal ve svých čtyřech letech navštěvovat mateřskou školu v Libiši. Před 17 lety to nebylo obvyklé, aby dítě s kombinovaným postižením navštěvovalo běžnou mateřskou školu. Přesto integrace proběhla nad naše očekávání. Ondra je veselý a kamarádský kluk, rád se kontaktuje s dětmi i dospělými, a tak neměl s adaptací žádný problém a děti ho přijaly velmi pěkně. Integrace v běžné školce se podařila, ale z důvodu svého postižení musel nastoupit do speciální základní školy na Mělníku, kterou po několika letech zdárně ukončil.

• Ondrovy nesnáze

Ondra potřebuje pravidelně cvičit a rehabilitovat. Se cvičením jsme začali ve 3 měsících. Převážně jsme cvičili Vojtovu metodu, která spočívá v reflexním cvičení, které se používá při hybných poruchách. Cvičení a rehabilitace jsou pro něj nesmírně důležitou součásti života.  Od 5 let se ke cvičení přidala i lázeňská péče, kde se cvičení a rehabilitace ještě zintenzivní. Kromě léčebného tělocviku mu prospívá i fyzikální terapie a vodoléčba. Pobyt v lázních vždy Ondru pohybově výrazně posunul, a proto mu každý rok lékař lázeňský pobyt znovu doporučil. Pojišťovna pokaždé tento pobyt uhradila a nikdy nebyl v tomto směru žádný problém. Ten nastal v den, kdy oslavil své osmnácté narozeniny. Od té doby pobyt v lázních pojišťovna pokaždé zamítla. To se stalo již třikrát. Navíc Ondra nemůže jet do lázní sám, je potřeba, aby měl svůj doprovod, protože potřebuje celodenní péči. Bylo nám řečeno, že pokud je Ondra dospělý a nemůže jet sám, nemá na lázně nárok.

• Co Ondra potřebuje

Přesto, že Ondra stále cvičí, je pro něj pohyb stále náročnější. Potřebuje alespoň jednou za čas lázeňskou péči. Věříme, že intenzivní cvičení v lázních mu opět pomůže k lepší hybnosti a ke zlepšení již tak dost limitovaného pohybu a ochablého svalstva. Všem, kteří nám chtějí pomoci, moc děkujeme.

Rodiče Ondry

Ondrův odkaz v libišské mateřské škole

Ondra nastoupil do mateřské školy v lednu 2004. Děti ho mezi sebe přijaly úplně samozřejmě. Až následně si začaly všímat, že s nimi neběhá a že nevidí všechno co ony samy vidí. I pro nás dospělé to byla výzva, a snažili jsme se Ondru zapojit do společných činností a her. Vyrobili jsme spoustu pomůcek, které se více či méně používaly. K čemu nás ale Ondra přivedl, bylo pečení. Velice rád pracoval rukama a modelína nebyla pokaždé to pravé. Napadlo nás těsto. A tak jsme začali všichni společně péct. Na Vánoce cukroví, na Velikonoce jidáše. S těstem se pracovalo poměrně často, a tak to zůstalo i po odchodu Ondry do první třídy.

Díky Ondrovi v naší mateřské škole pečeme už 14let.

Díky Ondro!

Děti a učitelky z libišské školky

Datum vložení: 6. 3. 2020 12:46
Datum poslední aktualizace: 23. 11. 2020 11:58